Czasami rodzi się we mnie jakiś głód życia, nie znana tęsknota za spełnieniem się w innych rolach, smakowanie ciała i duszy jeszcze nie poznanej. Odkrywać trzeba do końca.
— Barbara Rosiek

piątek, 19 sierpnia 2011

Wakacje z Maksem, przygoda nr 1.


Na świadectwach, wzbici w radość, odlecieli uczniowie,drży powietrze po ich śmigłym zniku.
Wakacje, panie profesorze!
Julian Przyboś

Moje aktrakcje letnie były skromne. Zwiedziałam z Maksiem SOŁDKA..."Sołdek" to pierwszy oddany do eksploatacji w historii polskiego przemysłu stoczniowego statek pełnomorski, który został zaprojektowany przez zespół polskich konstruktorów pod kierunkiem mgr inż. Henryka Giełdzika, i zbudowany w utworzonej 19 X 1947 roku Stoczni Gdańskiej.

Stępkę pod prototypowy rudowęglowiec typu B-30 położono 3 kwietnia 1948 roku na pochylni A 2. Po oficjalnych przemówieniach miejsce budowy poświęcił proboszcz parafii św. Jakuba, po czym pierwszy nit w elementy konstrukcyjne wbił ówczesny minister żeglugi - Adam Rapacki. W ciągu tygodnia pracy montowano przeciętnie 45 ton elementów ze stali okrętowej. Do budowy rudowęglowca zużyto około 300 tys. nitów, ich ciężar wyniósł około 6% ciężaru całego kadłuba. Statek zwodowano 6 listopada 1948 r. Zgodnie z wcześniejszymi decyzjami jednostka miała nosić nazwisko przodującego stoczniowca. Był nim traser Stanisław Sołdek. Matką chrzestną została jego żona Helena. 21 października 1949 r. "Sołdek" pod dowództwem kpt. ż.w. Zbigniewa Rybiańskiego udał się w swój pierwszy rejs do Szczecina, gdzie 25 października 1949 r. miało miejsce uroczyste podniesienie bandery. Do 2 stycznia 1981 r. "Sołdek" odbył 1479 podróży morskich. W ciągu 31 lat eksploatacji statek przewiózł ponad 3,5 miliona ton ładunku i zawinął do ponad 60 portów.

3 komentarze:

 1. a ja mam na niego taką ochotę, ze ochhhhhhh, co ja bym z nim. niestety notkę obiecuję przeczytac i coś napisac jak wrócę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Gdańsk ma klimat... uwielbiam go. Jeśli chodzi o statki jakoś nie zajmowałam się ową tematyką.
  Życzę treściwszych atrakcji
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Moja kochana, Ty ze względu na teren zamieszkania masz cały czas wakacje!

  OdpowiedzUsuń