Czasami rodzi się we mnie jakiś głód życia, nie znana tęsknota za spełnieniem się w innych rolach, smakowanie ciała i duszy jeszcze nie poznanej. Odkrywać trzeba do końca.
— Barbara Rosiek

poniedziałek, 17 października 2011

Uniwersytet Drugiego Wieku

Antoni Czechow
Uniwersytet rozwija wszystkie zdolności, między innymi głupotę.

Akademia 30+ w Trójmieście to projekt edukacyjny, w ramach którego organizowane są wykłady akademickie i zajęcia warsztatowe z różnych dziedzin nauki i sztuki.
Akademia 30+ powstała w 2007 r. z inicjatywy Fundacji dla Uniwersytetu Jagiellońskiego i Gdańskiej Fundacji Rozwoju im. Adama Mysiora (obecnie, niezależnie od siebie, działa w trzech miastach: Gdańsku, Krakowie i Czestochowie).

Akademia 30+ nie jest uczelnią w sensie formalnym. Od słuchaczy nie wymaga się zdawania egzaminów, zaliczania ćwiczeń ani też uczestnictwa we wszystkich zaplanowanych zajęciach.
To raczej propozycja dla osób, które formalną edukację mają już za sobą, ale nadal chcą się rozwijać intelektualnie.  

W ciągu trzech lat w ramach Akademii 30+ w Trójmieście odbyło się ponad 70 wykładów. Wśród prelegentów byli tak znakomici naukowcy, jak prof. Maria Poprzęcka, prof. Magdalena Środa, prof. Edmund Wnuk-Lipiński, prof. Bogdan Wojciszke, prof. Cezary Wodziński, prof. Zbigniew Lew-Starowicz, prof. Rafał Ohme, prof. Zbigniew Izdebski, prof. Zbigniew Mikołejko, prof. Tadeusz Bartoś, prof. Jerzy Vetulani, prof. Jerzy Jarzębski.

Akademia 30+ oprócz wykładów organizuje również zajęcia warsztatowe (warsztaty psychologiczne, teatralne, kabaretowe, muzyczne, fotograficzne), wspólne wyjścia do teatrów i muzeów, wycieczki naukowe (w 2010 r. słuchacze Akademii wybrali się wspólnie do Krakowa).
Organizowane są również spotkania o charakterze towarzyskim, których celem jest integracja słuchaczy Akademii.

Tam bywam czasami...
http://akademia30plus.pl/

8 komentarzy:

 1. Fajny ten uniwersytet, można sobie posłuchać nieraz ciekawych wykładów i wyjść wspólnie do teatru i wspólne przebywanie we własnym gronie .Popieram taką inicjatywę , jestem na tak :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jaga, Ty się marnujesz, masz taką wiedzę i ciekawość poznawania. ja czytam dużo, ale wiele z tego nie chce mi się pamiętać, systematyzować, omówić, zacytować. Myślę, ze szkoda, ze nie studiowałaś psychologii, na pewno to coś dla Ciebie.

  OdpowiedzUsuń
 3. wiec dlaczego rozwija głupotę?

  OdpowiedzUsuń
 4. Super rzecz i jak odwiedzę moją córkę w Gdańsku może się wybiorę na jakieś spotkanie. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Jefcik, chyba jestem fanem programu "Mam talent"

  OdpowiedzUsuń
 6. Sumatro, autor cytatu tak sądził. Moze miał złe doświadczenia zwiazane ze szkolnictwem wyższym...

  OdpowiedzUsuń
 7. Cecylio, dziekuję, trochę przesadasz z tą moją wiedzą...

  OdpowiedzUsuń
 8. Kathi, w takim razie proszę o danie cynku, to pójdziemy razem ;)

  OdpowiedzUsuń